Emeltszintü érettségi
Az emelt szintü informatika érettségi a közép szintühöz hasonlóan két részből áll:
–Â Â Â Â Â Â Â gyakorlati feladatsor
–       szóbeli vizsga
Az emelt szintü vizsgán is maximum 150 pontot lehet elérni. A gyakorlati feladatsor megoldásával 120 pont- a szóbeli vizsgán maximum 30 pont szerezhetö. Az elérhetö pontszámokból is látható, hogy a hangsúly a gyakorlati részen van. A szóbeli vizsga teljesÃtményével már csak kis mértékben lehet módosÃtani az informatika érettségi eredményét.
Az emelt szintü informatika érettségi gyakorlati feladatsorának megoldásához 240 perc áll rendelkezésre. Ez a 4 óra több idö, mint ami a középszintü érettségin van, de szükséges is. Még nem találkoztam senkivel, aki a vizsga után azt mondta, volna, hogy túl sok volt az idő. Az emelt szintü informatika érettségin föleg a programozás feladatrész megoldása idöigényes.
A feladatokat tetszöleges sorrendben megoldhatod, a 240 percet saját magad oszthatod be.
Ha jó eredményt szeretnél elérni az emelt szintü informatika érettségin, akkor szükséged lesz egy erös Office tudásra (Word, Excel, PowerPoint, Access, weblapkészÃtés), illetve biztos programozási ismeretekre. A programozás feladatsor a legtöbb pontot érö, és egyben legnehezebb része a gyakorlati vizsgának.
Az emelt szintü informatika érettségi gyakorlati feladatainak megoldásához mindazt tudni kell, amit a közép szinthez, a programozás témakörével kiegészÃtve.
A gyakorlati vizsga feladatsora 4 témakört tartalmaz:
–       dokumentumkészÃtés                                                   30pont
–       táblázatkezelés                                                           15 pont
–       adatbázis-kezelés                                                        30 pont
–       programozás                                                               45 pont
A dokumentumkészÃtés feladat magában foglalja a szövegszerkesztés-, prezentáció- grafika- és weblapszerkesztés témaköröket, melyek biztos ismeretét a témaköröket lefedÅ‘ komplex dokumentum elkészÃtésével kell bizonyÃtani.
A táblázatkezelés emelt szinten – mint a pontszám is jelzi – kevésbé hangsúlyos. Jellemzően egy kreativitást és a függvények összetett használatát (egymásba ágyazott függvények) igazoló feladatot kell megoldani.
Az adatbázis-kezelés feladatának sikeres megoldásához szükséged lesz minden tudásra, ami a középszinten kell, kiegészÃtve még néhány ismerettel. Az emelt szintü feladat megoldásához tudnod kell például al-lekérdezést készÃteni, lekérdezést paraméterrel használni és általában van olyan részfeladat is, aminek megoldásához az Access ismeretén kÃvül SQL tudással is rendelkezned kell.
A programozás feladat megoldásához mindig kell némi kreativitás, egyéni ötlet. Vannak azonban olyan részfeladatok, amikre lehet készülni, mert szinte biztos, hogy szerepelnek majd a feladatban. Csak felsorolás szintjén emlÃtek néhány programozási ismeretet, amire biztosan szükséged lesz:
–        szövegfájl olvasása és Ãrása
–        rekordokból álló tömb (struktúra) létrehozása, kezelése
–        rendezési algoritmusok ismerete
–        kiválasztás
–        minimum-, és maximum keresés tömbben
–        szövegkezelÅ‘ függvények ismerete
A programozás feladat nehéz és sok idÅ‘ kell a megoldásához. Az emelt szintü informatika érettségi programozás feladatát akkor fogod tudni sikerrel megoldani, ha a lehetÅ‘ legjobban felkészülsz és elegendÅ‘ idÅ‘d lesz rá a vizsgán. Ez azt jelenti, hogy a feladatsor többi részét a lehetö legrövidebb idÅ‘ alatt el kell készÃtened, hogy minél több idöt hagyj magadnak a programozásra.
Az emelt szintü érettségi szóbeli vizsgáján az összesen elérhetÅ‘ 150 pontból 30-at lehet megszerezni. A szóbeli érettségi feladata, hogy a gyakorlati vizsgán nem számon kérhetÅ‘ témakörök ismeretét ellenÅ‘rizze. A szóbeli informatika érettségi vizsgán alapvetÅ‘en elméleti ismeretekbÅ‘l kell vizsgáznod, néhány tételhez gyakorlati feladat is tartozhat, amit egy helyszÃnen lévö számÃtógépen kell bemutatnod.
Az emelt szintü szóbeli informatika érettségi vizsga témakörei nyilvánosak, a pontos tételcÃmek nem. A témakörök tágabb anyagrészt fednek le, a tételek ennél konkrétabbak lesznek. Ezekböl a témakörökböl készülnek a tételek, amiknek pontos cÃmét csak a vizsgán ismerheted meg.
Ha jó eredményt szeretnél elérni az emelt szintü informatika érettségin, akkor fordulj hozzám bizalommal. Diplomás informatika tanár vagyok, középiskolai oktatási- érettségiztetési és emelt szintü érettségire felkészÃtési tapasztalattal. Magánórák keretében vállalom, hogy felkészÃtelek egy eredményes emelt szintü érettségi vizsgára.
06-30-3115560